Jobbra tart az Index
2000 ősze óta folyamatosan olvasom az Index hírportál-részét és fórumainak egy csekély hányadát (a teljes paletta befogadhatatlan), sőt: két évig aktívan fórumoztam is ott. A topicokon (vagy magyarosan: topikokon) már a 2002-es fideszes választási vereség után megfigyelhető volt az erős jobbra tolódás, és ezzel együtt a kommunikáció színvonalának jelentős zuhanása. Minden bizonnyal a jobboldali túlsúly azért valósult meg, mert mind a Fidesz vezetése, mind a polgári körök, mind a jobboldali magánemberek egy jelentős csoportja felismerte, hogy elsősorban a médiában vesztettek, ezért arra jutottak, hogy minden olyan területet meg kell szállni, ahol hallathatják a hangjukat. (Ennek jegyében történt a jobboldali médiabirodalom felépítése is, amely ma már nagyságában és tőkehátterében a legjelentősebb magyarországi médiavilággá növekedett).
Az Index hírportálja azonban üdvösen középen maradt. Ez a helyzet változott meg néhány hónapja elég alaposan, s az utóbbi hetekben még látványosabban. Senkit nem kívánok statisztikákkal untatni, amúgy is, az egyszerű, empirikus vizsgálat mindent igazol: a folyamatos koalíció-szakadás lebegtetés, az elsősorban Orbán miatt meg nem valósult metróépítkezés nyúlásának "takony"-metaforával jellemzése, a BKV lehazugozása (hogy csak a legújabb példákat említsem), mind-mind beszédesek. Természetesen, amikor arról írok, hogy jobbratolódás van, nemcsak arról van szó, hogy a nézőpontokban mutatkozik egy eltolódás, hanem arról is, hogy a beszédmódban figyelhető meg változás. Egyre jellemzőbb a "militáns", agresszív beszéd, a durvábbnál durvább kifejezések sorjázása, amelyekre a fentiek is példák lehetnek. Ez pedig elsősorban a jobboldali média sajátja, Gondolától Ufiig, kurucinfótól Magyar Nemzetig (ezzel nem azt akarom mondani, hogy a másik oldalon csak "grállovagok" volnának).
Felmerül a kérdés: miért történik ez az irányváltás, és meddig tart? Úgy gondolom, hogy sokkal tovább nem fognak fordulni, mert ezzel elveszítenék baloldali (és liberális) olvasóik jelentős részét. Inkább arról van szó, hogy józan üzleti megfontolásból, felmérve azt, hogy a magyar internethasználók túlnyomó többsége ma a jobboldalra szavazna (a fiatalok körében még normál helyzetben is több a jobboldali szavazó (hát még most), s a nethasználatban jelentős a fiatalok generációs előnye) módosították politikai arculatukat. Ez azért is ésszerű, mert Orbánt az Index vezető újságírói jól ismerik. Tudják, hogy portáljuk léte foroghat veszélyben, ha 2010-ben ő nyeri a választást. Ezért célszerű lojálisnak lenniük, keveset szúrni a leendő miniszterelnök felé, s bőszen kell ekézniük Gyurcsányt és csapatát.
Két kérdés vetődik csak fel: mi lesz, ha nem jön be a számítás? Hol van az újságírói következetesség? Egyik is, másik is kemény kérdés, de ahogy ezt a helyzetet ügyesen felismerték, és idomultak hozzá, bizonyára akkor is meglesz a megfelelő megoldás. Én meg hét év után beállítottam kezdőlapnak az origo-t...
Kommentek