Halálcsoport, avagy mire jó ez a sorsolás?
Vasárnap estére világos lett, hogy a magyar válogatott nagy valószínűséggel nem fog kijutni a 2010-es labdarúgó világbajnokságra (sem). Abedi Pelé sorsolt, s a magyarok megkapták Portugáliát, Svédországot, Dániát, Albániát és Máltát. Ebben a csoportban a Várhidi előtti érában (pl. Gellei vagy Matthaus idején) a biztos hatodik helyet jósoltam volna, ma egy kicsit bizakodóbb vagyok.
Mivel végre van taktika, van öt-hat alkalmas játékos (Vass, Gera, Hajnal, Juhász, Fülöp), újra megvan a közönség szeretete, még az is lehet, hogy odaérünk a negyedik, óriási szerencsével a harmadik helyre. Ez persze semmire nem elég, hiszen az első jut automatikusan tovább, s a második is selejtezőt játszik.
Ami pesszimizmusra adhat okot, az a vezetők hozzáállása. Többen közülük a második helyre várják a csapatot, s ez nagyon aggasztó. Úgy látszik, elhiszik azt, hogy az út elején járó csapat már azonos erejű lehet az erejük teljében, angol, spanyol, portugál elsőosztályú bajnokságokban játszó játékosokkal felálló tizenegyekkel. Ez pedig súlyos tévedés. Látni kellene, hogy fiatal játékosainkban sokkal több a tettvágy, mint a tudás, s a tettvágy jó magyar szokás szerint általában elillan, ha megkapnak egy igazi, zsíros szerződést klubjukban. Régi probléma: a magyar válogatott játékosai nincsenek kellőképpen biztosítva, így ha komolyan megsérülnek a nemzetek közötti meccseken, oda a klubmérkőzéseken szerezhető viszonylag biztos fizetés. Ezért a magyar játékos nagyjából hajt csak a válogatott meccsen, hiszen félti magát és a jövőjét.
Mindezeket látván felmerül a kérdés: mire jó ez a halálcsoport? Mire jó egy olyan csoport, amelyből még Mészölyék, Nyilasiék is csak nagy nehézségekkel jutottak volna tovább? Úgy gondolom, egyrészt bevételszerzésre. Teljesen biztos, hogy a három "nagy" elleni meccseken tele lesz a Puskás Stadion, sok pénz jön be a közvetítésekből, így a szövetségnek további pénze lesz az utánpótlásfejlesztésre. Másrészt, sőt: leginkább arra lesz ez jó, hogy kiderüljön: a magyar csapat jó játéka mit ér komoly ellenfelek elleni komoly meccseken. Ez pedig mindenkit visszahozhat a realitások talajára, hiszen csak onnan lehet "építkezni". Még az is lehet, hogy a 2010-es kudarc egy valódi megújulást hoz majd.
Kommentek